مجموعه کابل کالا شما را به خرید بهترین کابل ها دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

چه کابلی بخریم ؟ انتخاب درست کابل

آنچه در این مقاله می خوانید...

دو نکته مهم برای دانستن این که چه کابلی بخریم و اشتباه نکینمانتخاب کابل مناسب بر حسب مقدار جریان مجاز:انتخاب کابل مناسب بر حسب طول مسیر و افت ولتاژمحاسبه مقدار طول سیم و کابل برای هادی آلومینیومیجمع بندی: چه کابلی بخریم  ؟ نحوه انتخاب کابل مناسب
چه کابلی بخریم از کابل کالا

یکی از مواردی که خیلی مورد توجه قرار گرفته می شود و هنگام خرید سیم و کابل برق سوال می شود این است که چه کابلی بخریم  یعنی طول کابل چه میزان باشد، سطح مقطع کابل و جنس کابل چه باشد؟ و این که سیم آلومینیومی بخریم یا سیم مسی؟در این مقاله از کابل کالا به بررسی و مقایسه دقیق این پارامتر های می پردازیم و نگاه دقیقی به این موضوع داریم شما با مطالعه این قسمت قادر خواهید بود که نحوه انتخاب کابل مناسب را با نکاتی که گفته شده فرا بگیرید و به این سوال که چه کابلی بخریم پاسخ دهید

دو نکته مهم برای دانستن این که چه کابلی بخریم و اشتباه نکینم

انتخاب کابل مناسب بر حسب مقدار جریان مجاز:

خب هر کابلی یه مقدار مشخصی می تواند جریان از خودش عبور دهد که به آن جریان مجاز می گوییم که اگر بیشتر از این از خودش عبور دهد به مرور زمان گرمای زیادی را تحمل می کند و ممکن است بسوزد و یا آتش بگیرد و یا در بهترین حالت بعد از مدتی از بین برود. پس بسیار مهم است سیمی که انتخاب می کنیم تحمل جریان برق را به صورت اسناندارد داشته باشد. در جدول زیر این نکته را توضیح داده ایم و شما با خواندن این جدول متوجه خواهید شد که مقدار جریان مجاز هر سیم بر حسب سطح مقطع آن چه مقدار می تواند باشد.

چه کابلی بخریم

انتخاب کابل مناسب بر حسب طول مسیر و افت ولتاژ

طبق رابطه قانون اهم یعنی R=V/I و همنیچین رابطه مقدار مقاومت یعنی R=pL/A. برای سیمی که مقدار جریان یک آمپر از آن عبور می کند و طول آن یک متر است و سطح مقطع آن برابر یک میلی متر مربع است مقدار افت ولتاژ تقریبا برابر ۰٫۰۲ ولت خواهد بود. برای محاسبه مقدار افت ولتاژ در سیم از رابطه زیر استفاده می کنیم:

اما نکته این جاست که برای محاسبه افت ولتاژ برق  تک فاز چون ما سیم نول هم نیاز داریم مقدار طول سیم  در فرمول بالا در عدد ۲ ضرب می شود اما برای برق سه فاز این مقدار در عدد ۱٫۱ ضرب خواهد شد

برا مثال اگر خانه ای ۲۰۰ متر با پست برق فاصله داشته باشد  و مصرف برق آن ۱۵ آمپر باشد چه کابلی مورد نیاز است؟

طبق جدول بالا مقدار جریان ۱۵ آمپر حداقل سیم مورد استفاده باید نمره یک و نیم باشد. در نتیجه طبق رابطه بالا خواهیم داشت:

۰٫۰۲*۲۰۰*۲*۱۵ تقسیم بر مقدار ۱٫۵ که نمره سیم است که این مقدار برابر خواهد بود با ۸۰ ولت. خب افت ولتاژ ۸۰ ولتی مقدار بسیار زیادی است در نتیجه ما باید مقطع کابل را زیاد کنیم. مقدار افت تقریبا ۱۵ ولتی می تواند مناسب باشد. پس اگر ما سطح مقع کابل را ۵ برابر کنیم مقدار افت ما یک پنجم میشود که در این مثال برابر۱۶ ولت خواهد بود.

این مسئله را وقتی که یک کارگاه صنعتی که با برق سه فاز کار می کند و فاصله آن با پست برق ۲۰۰ متر است تکرار کنید؟

۰٫۰۲*۲۰۰*۱٫۱*۱۵ که وقتی بر عدد ۱٫۵ تقسیم کنیم مقدار آن برابر ۴۴ ولت می شود که کمی زیاد است می توانیم سطح مقطع سیم را تقریبا سه برابر در نظر بگیریم که افت ولتاژ را یک سوم کند. در جدول بالا مقدار سطح مقطع های استاندارد که در بازار موجود هستند را نشان داده است که باید نزدیک ترین عدد را به محاسبات خودمان پیدار کنیم.

محاسبه مقدار طول سیم و کابل برای هادی آلومینیومی

روابطی که در قسمت بالا نوشتیم برای سیم های مسی کاربرد دارد حال آن که اگر بخواهیم جنس سیم را عوض کنیم باید ضریب آن هادی را در رابطه بالا عوض کنیم برای مثال به دلیل آن که هادی های آلومینیوم از هادی های مسی افت ولتاژ بیشتر دارند که تقریبا ۶۰ درصد بیشتر است. مجبوریم که میزان افت ولتاژ در رابطه بالا را در عدد ۱٫۶ ضرب کنیم که این افت ولتاز مشخص شود.

چه کابلی بخریم از کابل کالا

جمع بندی: چه کابلی بخریم  ؟ نحوه انتخاب کابل مناسب

برای خرید کابل دو نکته را حتما مورد نظر داشته باشید اول این که طول کابل شما باید چه میزان باشد و این که از چه جنسی می خواهید استفاده کنید. اگر قرار باشد که طول کابل خیلی زیاد شود باید به میزان افت ولتاژ آن دقت شود و در نتیجه متناسب با آن قطر سیم باید بیشتر شود. همچنین به این نکته باید توجه کرد که کابل با هادی آلومینیوم به دلیل مقاومت الکتریکی بالاتر از مس افت ولتاژ بیشتری دارد پس در مقایسه با کابل مسی مقدار قطر سطح مقطع آن باید بیشتر باشد. در جدول بالا و روابطی که آورده شده است این دو نکته را کامل توضیح داده ایم.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. لطفا نظرات و سوالات خود را دز زیر همین مقاله برای ما ارسال کنید. چنانچه این مقاله برای شما مفید بود لطفا آن را با دیگران اشتراک بگذارید.

اگر به مشاوره بیشتر نیاز دارید و نمی دانید که چه کابلی بخرید که برای شما مناسب باشد می توانید به صورت رایگان فرم مشاوره را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

Summary
چه کابلی بخریم
Article Name
چه کابلی بخریم
محمدرضا معصومی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه کابل کالا شما را به خرید بهترین محصولات کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید