مجموعه کابل کالا شما را به خرید بهترین کابل ها دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

نحوه تشخیص سایز سیم برق

آنچه در این مقاله می خوانید...

نحوه تشخیص سایز سیم برقانواع سیم و کابل بر اساس عایقی که روی کابل قرار دارد:کابلهای با عایق روغنی:کابلهای با عایق پی وی سیکابلهای با عایق  پت PETنحوه تشخیص سایز سیم برق چگونه است؟کابل کالاسیم های افشان (قابل انعطاف) (NYAF) :کابل هاکابل های افشان قابل انعطاف نوع (NYMHY) :
نحوه تشخیص سایز سیم برق

نحوه تشخیص سایز سیم برق

در مقاله نحوه تشخیص سایز سیم برق قصد داریم که به شما نحوه درست انتخاب سیم برق را توضیح دهیم سپس به نکاتی در مورد این که چه کابلی خریداری کنید و چه نکاتی را برای خرید سیم و کابل باید مد نظر قرار بدهید خواهیم پرداخت.

برای نحوه تشخیص سایز سیم برق جالب است که بدانید؛ سایز سیمها و کابلها بر حسب سطح مقطع دسته بندی می گردد و به صورت زیر مشخص می گردد.
۰٫۵ – ۰٫۷۵ – ۱ – ۱٫۵ – ۲٫۵ – ۴-۶-۱۰-۱۶-۲۵-۳۵-۵۰-۷۰-۹۵-۱۲۰-۱۵۰-۱۸۵-۲۴۰-۳۰۰-۴۰۰-۵۰۰
نحوه درست خواندن سیم و کابل بر اساس نوشته ای که روی آن است صورت میگیرد برای مثال کابل ۴*۲ که یعنی کابلی که دو رشته هادی به سطح مقطع ۴ میلی متر مربع دارد .

جالب است بدانید که در کابلها چند رشته و از سایز ۱۶ به بالا سیمهای فاز و نول سطح مقطع متفاوتی دارند. در اکثر کابلها سیم نول به اندازه دو مرتبه از سیم فاز کمتر است اما در کابلهای با سطح مقطع بالا این اختلاف تا سه هم میرسد
مثلا اگر در کابلی نوشت باشد ۳*۲۵+۱۰ به این معناست که این کابل سه هادی به سطح مقطع ۲۵ میلیمتر مربع برای فازهای اصلی و یک هادی به سطح مقطع ۱۰ میلیمتر مربع برای نول دارد.

اگر می خواهید بیشتر در مورد نحوه تشخیص سایز سیم برق و یا این که چه کابلی خریداری کنید بدانید این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

انواع سیم و کابل بر اساس عایقی که روی کابل قرار دارد:

یکی از نکاتی که در مورد نحوه تشخیص سایز سیم و یا به طور کلی انتخاب سیم مناسب لازم است که بدانید این است که با انواع عایق ها و هادی های سیم ها و کابل ها و کاربردشان آشنا شوید.

کابلهای با عایق روغنی:

در برخی از کابل های عایق از جنس کاغذ آغشته به روغن است. از آن جایی که روغن عایق بسیار خوبی محسوب می شود، از این نوع هادی استفاده می گردد. معملا ضخامت کاغذ کم است و چند دور به دور هادی می پیچانند تا محکمتر شود.

همچنین روی نوار کاغذ که آغشته به روغن است چند لایه آلومینیم خیلی نازک و متالیزه می پیچند که میدان مغناطیسی را محدود کند. البته از کابل های روغنی بیشتر در کابل های فشار متوسط به بالا استفاده می گردد.

 

کابلهای با عایق پی وی سی

یکی از پرکاربردترین عایق ها در صنعت ساختمان P.V.C(پلی وی نیل کلراید) که پرتو دور یا پلاستیک نامیده میشود. P.V.C عایقی نسوز است و این نکته مثبتی در کابلهایی که عایق پی وی سی دارند، است.نکته منفی این عایق ها حساسیت آن ها به دماست که در دماهایی خیلی پایین نمی توان از آن ها به خوبی استفاده کرد.

کابلهای با عایق  پت PET

PET(پلی اتیلن) برای کابلها بکار میرود که اتشزا بوده و در مکانهای  خاصی استفاده می شود.

کدگذاری کابل ها و سیم ها:

سیم و کابل ها دارای استاندارد های مختلفی هستند که تقریبا کشورهای مختلف استانداردهای مختلفی هم دارند اما یکی از این استاندارد ها V.D.E است که قصد داریم در ادامه آن را معرفی کنیم. دانستن این نکات می تواند به شما در نحوه تشخیص سایز سیم برق و انتخاب سیم مناسب کمک کند.

N هادی مس
NR هادی آلومینیومی
Y علامت عایق پرتو
H علامت ورق متالیزه
T سیمی که در کابل های کشی هوایی نقش تحمل کننده
R حفاظت فولادی
Y روکش کمربندی
R هادی دایره ای شکل
E هادی یک رشته
M هادی چند رشته یا افشان
S هادی مثلثی
مثال :
روی کابلی نوشته شده Nyyre–0.6/1kv  معنی این نوشته چیست؟
N جنس هادی  مس است
Y جنس روکش هادی  P.V.C است
Y روکش کمربندی از جنس P.V.C است
R هادی بشکل دایره است یعنی سطح مقطع آن به صورت دایره است
E هادی به صورت مفتول یا یک رشته است
بیشترین مقدار ولتاژ مجاز بین فاز و نول ۶۰۰ ولت است و بیشترین ولتاژ قابل تحمل بین دو فاز برابر ۱۰۰۰ ولت است

ساختمان کابل

به صورت کلی کابل ها از دو جزئ تشکیل شده اند. اول هادی کابل و دوم قسمت عایق البته در کابل های مخابراتی ممکن است یک سری اجزای دیگه ای هم اضافه شود اما کلیت اجزای تشکیل دهنده تمام سیم ها و کابل ها در نهایت یکی است و همه آن ها از هادی و عایقی که به دور هادی پیچیده شده است تشکیل شده اند.

هادی ها:

هادی ها از جنس مس و یا در برخی موارد از آلوینیوم و یا آلیاژها آن استفاده می شوند. سطح مقطع هادی ها با توجه به مقدار جریان عبوری و نوع کاربرد ، در شکل های  گوناگون تولید می شوند.

یک) دایره ای تک رشته یا همان مفتول با علامت  (re) و چند رشته با علامت  (rm).

دو ) مثلثی (سه گوش)تک رشته ایمفتول یا  با علامت  (se) و چند رشته ای با علامت  (sm).

نحوه تشخیص سایز سیم برق چگونه است؟کابل کالا

عایق ها:

عایق هادی ها و روکشی که روی سیم ها قرار می گیرد در اکثر مواقع از جنس پلاستیک pvc (پلی ونیل کلراید)است.در برخی مواقع عایق های دیگری مانند کاغذ و برخی مواد شیمیایی در بعضی کابل ها قرار می گیرند.این عایق ها بر اساس شرایط محیطی و مصرفی که دارند، استحکام مکانیکی و مشخصه های الکتریکی متفاوتی دارند.

غلاف کابل ها

برای حفاظت کابل ها در برابر ضربه فیزیکی و عوامل محیطی مانند نور و دما، آنها را به وسیله یک یا چند لایه از جنس فلز ،کاغذ و مواد پلاستیکی _به ویژه pvc _می پوشانند.

جریان مجاز

جریان مجاز کابل جریانی است که اگر از آن میزان جریان بیشتر از سیم و کابل کشیده شود، به دلیل گرمای زیادی که جریان الکتریکی ایجاد می کند می تواند باعث گرم شدن بیش از حد کابل و یا آتش گرفتن آن نیز شود. در نتیجه بسته به کاربردی که داریم باید کابل مناسبی را انتخاب کنیم. بعضی از کابل ها باید از زیر خاک عبور داده شوند که برای کنترل دمای آن سعی می گردد اطراف آن را با ماسه و یا سفال پوشش بدهند که گرما راحتر را محیط بیرون تبادل کند و خنک تر شود.

افت ولتاژ در کابل

مقدار افت ولتاژ به میزان مقاومت الکتریکی سیم و کابل بستگی دارد همانطور که از رابطه قانون اهم می دانیم هر چه مقدار مقاومت سیم و یا کابل زیادتر باشد افت ولتاژ آن نیز بیشتر است.  نکته دیگر این که مقدار مقاومت خود سیم بستگی به عواملی مانند سطح مقطع و طول سیم و جنس هادی دارد. هرچه طول سیم بیشتر باشد مقدار مقاومت بیشتر است و در نیجه افت ولتاژ نیز بیشتر باشد. برعکس هرچه سطح مقطع سیم بیشتر باشد،مقاومت کمتر و افت ولتاژ بیشتر است. نکته دیگر نیز جنس هادی است هرچه درصد خلوص مس بیشتر باشد، افت ولتاژ کمتر خواهد بود. برای مثال در هادی هایی که جنس آن آلومینیوم است، به دلیل آن که افت ولتاژ نسبت به مس بیشتر است در نتیجه از سطح مقطع را در این نوع هادی ها زیاد می کنند.

سیم های مفتولی نوع(NYA): این سیم ها به صورت یک رشته ای هستند. هادی این سیم ها عموما از جنس مس با کیفیت است. بیشتر کاربرد این نوع سیم ها در صنعت است. در داخل کنتاکتورها از این نوع سیم ها بسیار استفاده می شوند. اما برای کارهای توکار این نوع سیم ها به تنهایی مناسب نیستند و باید نکات دیگری را همزمان با قرار دادن این سیم ها مد نظر قرار داد.

سیم نیمه افشان(NYAB): این نوع سیم ها از سیم های مفتول نرمش بیشتری دارند. بیشتر کاربرد این سیم ها در تاسیسات و جاهای ثابت است. در مناطق خشک درون لوله ها نیز می تواند قرار بگیرد اما این نوع سیم ها نیز مانند سیم های مفتول نباید به صورت توکار مورد استفاده قرار بگیرند.

نحوه تشخیص سایز سیم برق چگونه است؟

سیم های افشان (قابل انعطاف) (NYAF) :

این نوع سیم ها نیز انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نوع قبلی دارند اما بازهم بیشتر کاربرد صنعتی دارند. در نتیجه از این سیم ها استفاده زیادی برای کابل کشی توکار در ساختمان ها و منازل استفاده نمی شود.

کابل ها

کابل های افشان قابل انعطاف نوع (NYMHY) :

این نوع سیم ها بیشترین سیم هایی است که در مصارف ساختمانی استفاده می گردد. ساختمان این سیم ها به گونه ای است که نرمش بسیار زیادی دارند و به دلیل این که رشته ای هستند، امکان خورد شدن و یا قطع شدن آن ها بسیار کم است. همچنین از این سیم ها می توان داخل دیوار و به صورت توکار استفاده کرد.

کابل های زمینی (NYY) :شاید در خیلی از شهرهای مدرن و توریستی دنیا متوجه شده باشید که سیم و کابلهای تیر برقی وجود ندارد. معمولا در این شهرها از کابل های زمینی به جای کابل های هوایی استفاده می شود که باعث می شود چهره منطقه و شهر زشت نگردد. معمولا سطح مقطه این نوع از کابل ها به صورت مثلث است.

در صورتی که سوالی در مورد نحوه تشخیص سایز سیم برق دارید لطفا آن را در زیر همین مقاله از ما بپرسید.

Summary
نحوه تشخیص سایز سیم برق
Article Name
نحوه تشخیص سایز سیم برق
Author
محمدرضا معصومی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه کابل کالا شما را به خرید بهترین محصولات کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید